niedziela, 26 lipca 2009

czytam!

Super! najbardziej mi sie podobają mnemotechniki, nie znalazłam niczego z ksiazki, ale coś podobnego:
http://kampop.webpark.pl/pamiec_ad3.html

i jeszcze;
Przykazania kujona;-)
Ćwicz wyobraźnię i siłę skojarzeń. W procesie uczenia ważna jest synergiczna współpraca lewej i prawej półkuli. Niestety, prawa, odpowiedzialna za całościowe widzenie świata, artystyczne uzdolnienia, świat naszej wyobraźni, emocji i twórczych skojarzeń, pozostaje podczas nauki zwykle nieczynna. Spróbuj ją uaktywnić. Wymyśl sześć niemożliwych do zrealizowania rzeczy, podaj możliwie najwięcej zastosowań dla pinezki, określ jakiś problem, najlepiej życiowej wagi i zapisz w ciągu kilku minut minimum 20 pomysłów na jego rozwiązanie.
– Zadbaj o przyjazne miejsce pracy.
Postaraj się pousuwać z biurka wszystkie rozpraszające uwagę przedmioty, zdjęcia, książki, kartki. Wyrzuć z pokoju miauczącego kota. Wyłącz komórkę. Nie zaglądaj co chwilę do Internetu. W skupieniu uwagi najtrudniejszy jest pierwszy moment, kiedy go przejdziesz, dalej pójdzie z górki.
– Równie ważne jak aktywna praca z materiałem jest podzielenie go na porcje. Lepiej uczyć się po trochu, niż przysiąść na kilka dni przed egzaminem i ostro zakuwać po kilkanaście godzin dziennie. Czasem nie ma wyboru – jasne. Jednak najlepszym sposobem nauczenia się większej partii materiału jest przyswojenie go „co dzień po trochu” – na przykład po kilkanaście słówek lub kilka stron notatek. Nie zapominajcie też o śnie- regeneracja organizmu to absolutna konieczność i jego podstawowa potrzeba. Jeżeli mu jej odmówicie- zemści się wcześniej czy później. Jeśli naprawdę szkoda Wam czasu na sen- śpijcie z książką pod poduszką. Podobno to działa...
– Notując stosuj mind – mapy, czyli mapy umysłu.
Jest o specjalny rodzaj notatki wykorzystujący naturalne skłonności umysłu. Dotychczas uważano, że człowiek myśli, tak, jak mówi, słowo po słowie. Tak też pisano książki i przygotowywano notatki. Jednak od 30 lat wiadomo, że myślimy inaczej niż mówimy – trójwymiarowo, obrazami i luźnymi skojarzeniami, przeskakując z tematu na temat. Jednocześnie możemy przywoływać różne informacje i wiązać je ze sobą. Do zrobienia mind – mapy potrzebna jest duża kartka papieru. W centralnym punkcie umieszczamy symbol, najważniejsze słowo - to temat naszej notatki. Rysunek mówi często więcej niż tysiąc słów, zachęca mózg do twórczego myślenia. Oddalając się od centrum, wokół środka notujemy kolejne, już coraz bardziej szczegółowe informacje. Rysujemy linie, nad nimi umieszczamy kolorowe słowa lub rysunki. Odgałęzienia (linie od symbolu centralnego) i rysunki powinny znajdować się na całej powierzchni kartki. Pomaga to zaktywizować obie półkule mózgu, przyciąga wzrok i wspomaga zapamiętywanie.
– Przerwy w nauce dla utrwalenia materiału są konieczne.
Wyjdź na krótki spacer z psem, pooddychaj głęboko w otwartym oknie, zrób kilka ćwiczeń rozciągających, a potem... wracaj do pracy. Jeśli bardzo Ci się nie chce, pomyśl o tym jak cudownie będziesz się czuć, gdy to wszystko wreszcie się skończy!

tekst stąd: http://www.ceo.edu.org.pl/strona.php?3652

i jeszcze: http://www.projektsukces.pl/nauka_metody.html

i jeszcze to : http://www.mentalista.pl/ prawde mówiąc to ten serial spowodował zakup ksiązki...

Brak komentarzy: