środa, 10 września 2008

Zdrowe nawyki

Sen
O ile to możliwe, wysypiaj się. Przynajmniej raz na kilka dni pozwól sobie na dłuższy sen, małe lenistwo. Sen jest czasem regeneracji organizmu. Braki snu odczuwa także Twój narząd głosowy. Brak snu powoduje między innymi spadek energii, witalności, rozdrażnienie, zniechęcenie, a co za tym idzie, nadmierny wysiłek mięśni głosowych.
Zadbaj o siebie-
Każdego dnia znajdź kilka minut dla siebie i przeznacz je na to, czego właśnie Ci trzeba.- Zatrzymaj się. Zrób coś, na co ciągle brak Ci czasu.- Weź ciepłą kąpiel, zapal świece, skuś się na masaż.- Czytaj, słuchaj muzyki, śpiewaj, spaceruj, tańcz, ćwicz, medytuj, odpoczywaj, rozwijaj się..- Spotkaj się ze sobą. Zapytaj siebie czego pragniesz, dokąd zmierzasz?- Przyjrzyj się sobie. Co już udało Ci się osiągnąć, a co jeszcze przed Tobą?- Zobacz co zmieniło się w Tobie, co zmieniło się w Twoim życiu i jak to wpływa na Ciebie, na postrzeganie samego siebie, świata i innych ludzi. jak to odbija się na Twojej pracy głose.- Choć przez kilka minut bądź ze sobą.- Stosuj ćwiczenia relaksacyjne.- Rozciągaj ciało.- Zapisz się na grupowe ćwiczenia, jeśli nie masz motywacji do samodzielnych ćwiczeń.
Oddech
Oddychaj pełnią życia. Ciesz i rozkoszuj się nim. Poczuj zapach kwiatów, zapach powietrza o poranku, woń, która powstaje po deszczu. Wykorzystaj te momenty jako naturalne sytuacje dla ćwiczeń.Zauważ, że w tych sytuacjach oddychasz inaczej- pełniej i głębiej. Aktywizuje się przepona, rozluźnia się ciało, powietrze dociera do najniższych części klatki piersiowej i brzucha. Zapamiętaj te odczucia.Powtarzaj je, przywołuj w trakcie Twojej pracy nad głosem. Kiedy pracujesz głosem, wykorzystaj je jako chwilę relaksu przed lub w jej trakcie.Kiedy nie mówisz- oddychaj nosem- to ważne. Oddech jest głębszy, a powietrze odpowiednio ogrzane i oczyszczone. Otwarte usta to przestrzeń dla powietrza, które może podrażnić błony śluzowe narządu głosowego i wolna droga do infekcji.Wykorzystuj swoje oddechowe możliwości, nie tłum ich. Oddychaj bardziej świadomie- obserwuj swój oddech, zauważ jak reaguje na Twoje emocje, jak zmienia się gdy pojawia się stres i co dzieje się z nim w czasie rozluźnienia.Ćwicz oddech w chwilach, których nie możesz spożytkować na coś innego. Dyskretne ćwiczenia możesz wykonywać np. gdy stoisz w kolejce lub czekasz na autobus. Możesz wówczas niezauważalnie ćwiczyć głębokie wdechy przez nos i spokojny, długi wydech również przez nos w różnych wariantach i kombinacjach.Znajdź takie ćwiczenia, które będziesz w stanie wykonywać w czasie spaceru np. do pracy (np. synchronizowanie długości wdechów i wydechów z ilością kroków).Gdy mówisz, oddychaj spokojnie. Nie chwytaj gwałtownie powietrza, nie staraj się wypowiedzieć wszystkiego na jednym wydechu. Rób pauzy.Daj szansę innym...- To znaczy pozwól, by inni także mówili. Słuchaj ich.- Daj szansę odpocząć swojemu głosowi, zwłaszcza po długim wysiłku lub w czasie choroby.- Słuchając innych, możesz się wiele nauczyć- choćby wysłuchiwać to, w jaki sposób mówią; obserwować, w jaki sposób pracuje ich ciało, jak oddychają, czy ich głos odzwierciedla treść słów itp.Pozbądź sie nawykowego odchrząkiwania i kaszluOba te nawyki niszczą głos, uszkadzają fałdy głosowe odpowiedzialne za jego tworzenie. Często towarzyszą osobom zdenerwowanym i stremowanym.Przyjrzyj się sobie, czy nie zaczynasz rozmowy, przemówienia, występu właśnie od nich.Owszem zdarzają się sytuację, kiedy musimy odkrztusić nadmiar wydzieliny, ale staraj się to zawsze robić cicho i delikatnie. Oszczędzisz swojemu głosowemu narządowi nadmiernego wysiłku.Aby unikać ciągłego odchrząkiwania lub kaszlu- przełknij kilka razy ślinę, napij się wody.

Brak komentarzy: