wtorek, 5 kwietnia 2011

3R


Co kryje się pod hasłem „3R"? Trzy angielskie czasowniki (a mianowicie: reduce-reuse-recycle), które można uznać za kwintesencję ekologicznego życia i odpowiedzialnej konsumpcji, a zarazem proste drogowskazy dla tych wszystkich, którzy postanowili podążać drogą „eko", a nie wiedzą gdzie i jak zacząć.
Reduce (ang. zmniejsz/ogranicz) - kupujemy mniej rzeczy i wolniej je zużywamy (bo używamy z większą uwagą i poszanowaniem). Przed każdym nowym zakupem stawiamy sobie pytanie: „czy naprawdę jest mi to potrzebne?". Do codziennego życia wprowadzamy zdroworozsądkowe odruchy takie, jak: zakręcanie kranu podczas mycia zębów, prysznic zamiast kąpieli, gaszenie świateł przy wychodzeniu z pomieszczenia, wyłączanie funkcji stand-by w urządzeniach elektrycznych, W linii „reduce" mieści się ograniczenie używania samochodu w mieście, ecodriving i carpooling, zredukowanie marnotrawstwa jedzenia, zmniejszenie ogrzewania pomieszczeń (zamiast tego, ubieramy się cieplej), itp.
Reuse (użyj ponownie) - To, co producent przeznaczył do jednorazowego użytku, używamy wielorazowo. To, co się zepsuło, naprawiamy (a nie wyrzucamy). To, co nam jest już niepotrzebne, oddajemy osobie, której dana rzecz się przyda. Gdy tylko jest to możliwe, kupujemy rzeczy z tzw. drugiej ręki (samochody, ciuchy, meble, urządzenia, itp.). Wydłużamy cykl życia produktów (który w latach szalonego pędu do konsumpcji uległ dramatycznemu i nieuzasadnionemu skróceniu).
Recycle (odzyskuj) - Segregujemy śmieci pamiętając, że wiele jest wśród nich cennych surowców, które można wykorzystać do produkcji nowych przedmiotów. Jeśli mamy dom z ogródkiem - kompostujemy resztki jedzenia i zbieramy deszczówkę do podlewania roślin. Ze starych ubrań (bo niemodne i/lub za małe) odzyskujemy materiał, z którego szyjemy nowe rzeczy - kołdry, poduszki, ciuchy, lalki-szmacianki dla dzieci, itp. Wreszcie kupujemy produkty pochodzące z recyklingu - zwłaszcza papier (toaletowy, biurowy), ale także np. ubrania (np. kurtka polarowa z butelek PET).
Kolejność Reduce-Reuse-Recycle nie jest przypadkowa. Największe korzyści dla środowiska niesie bowiem ograniczanie nadmiernej konsumpcji i to ono stanowi podstawę tzw. ekologicznego życia. Następne pod względem wagi jest wielokrotne użycie czyli jak najpóźniejsze uznanie danego produktu za odpad. Dopiero trzecie w kolejności jest odzyskiwanie odpadów i ich racjonalne przetwarzanie na surowce do produkcji kolejnych produktów.


http://www.ekoistka.pl/ekoistkapl/3r-prosty-sposob-na-ekologiczne-zycie-i-odpowiedzialna-konsumpcje.html


To tak przy okazji wiosennych porządków-)))

Brak komentarzy: